SZLAKI WODNE

SZLAKI WODNE

Czarna Hańcza to wielka atrakcja, wielki „hit” Pojezierza Suwalskiego. Jako jedyna rzeka w Polsce jest dopływem Niemna. Jej źródła znajdują się na północ od najgłębszego jeziora naszego kraju – jeziora Hańcza. Szlak kajakowy ma długość ok. 50 km i prowadzi między innymi przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego kończąc się na Kanale Augustowskim.

 

 

Równie popularna co Czarna Hańcza jest rzeka Rospuda. Jej szlak kajakowy ciągnie się ponad 60km od Filipowa aż do Augustowa. Po drodze warto zwiedzić miejscowość Dowspuda, gdzie znajduje się pamiątka po ostatnim możnowładcy tych ziem – Pałac Paca – oraz gdzie w okresie letnim organizowany jest festyn kultury celtyckiej.

Augustów leży wśród lasów Puszczy Augustowskiej nad rzeką Nettą. Ulubiony przez żeglarzy i miłośników turystyki kajakowej. Stąd można dopłynąć prawie wszędzie, także w okolice słynnych bagien Biebrzy – jedynych tego rodzaju w świecie. Malowniczą wędrówkę kajakiem możemy również odbyć samym Kanałem Augustowskim. Jest to obiekt zabytkowy, projektowany w latach 1823-26. Zbudowano tutaj liczne śluzy, a nad brzegiem stanice wodne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *