MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO

MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO

  • Studzieniczna

W swojej wędrówce po Suwalszczyźnie Papież odwiedził sanktuarium w Studzienicznej, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obraz ten został koronowany przez Biskupów Polskich w 1995r. Nazwa wsi pochodzi od studni z wodą o uzdrawiających właściwościach, którą najprawdopodobniej wykopał Wincenty Morawski, były pułkownik, później znany w okolicy jako człowiek bogobojny, uzdrowiciel i zielarz. Studzieniczna położona jest zaledwie parę kilometrów od Augustowa, dotrzeć tam można także drogą wodną.

 

  • Święta Lipka

Kościół w Świętej Lipce znajdującej się nieopodal Kętrzyna uznawany jest za arcydzieło architektury baroku. Znajdują się w nim zabytkowe, bogato zdobione organy kościelne, warta podziwiania jest też ręcznie kuta żelazna brama – arcydzieło kowalstwa artystycznego. Kościół stoi w sąsiedztwie lasów w miejscu, w którym odnaleziono niegdyś cudowną figurkę Matki Bożej na lipie – stąd nazwa miejscowości. Świętą Lipkę odwiedzają liczne pielgrzymki, a uroczystościom odpustowym towarzyszą kiermasze ludowej sztuki mazurskiej.

 

  • Ostra Brama

Co roku wierni pielgrzymują do kaplicy w Ostrej Bramie przy Kościele Św. Teresy w Wilnie. Znajdujący się tu obraz Matki Boskiej Miłosiernej, zwanej Ostrobramską, został koronowany w 1927r. przez kardynała Kakowskiego. W koronacji uczestniczyli marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki. Sam obraz jest dużo starszy, pochodzi z początku siedemnastego wieku. Został namalowany przez nieznanego artystę na deskach dębowych. Późniejsze dekoracje, w tym charakterystyczny srebrny półksiężyc, to wota dziękczynne wiernych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *